Jaunus vai lietotus seglus?
8. novembris, 2018 pl. 18:13,
Nav komentāru
Savā pirmajā bloga rakstā vēlos runāt par tēmu ar kuru savā seglinieka darbā saskaros ik dienas. Konsultējot klientus par seglu derēšanu viņu zirgiem vai pieņemot seglus remonta darbiem savā darbnīcā, gandrīz ar katru klientu nonākam līdz šai tēmai – vai manam zirgam ir vērts pirkt jaunus seglus, vai arī labāk meklēt lietotus?
Pirms sāku iztirzāt šo tēmu sīkāk, gribu teikt, ka šis nebūs pasūtījuma reklāmraksts, kurā slavināšu tikai tos seglus, kurus pats izplatu. Tiem, kuri mani vēl nepazīst, vēlos teikt, ka esmu oficiālais “Kieffer” seglu ražotāja pārstāvis un izplatītājs Latvijā. Taču gribu piebilst, ka tas man netraucē gan remontēt lietotus seglus, gan arī strādāt ar klientiem, kuri jaunus seglus nevar/negrib iegādāties. Mans mērķis seglinieka darbā ir redzēt pēc iespējas vairāk apmierinātu jātnieku un zirgu. Vai nu palīdzot ar jaunu seglu iegādi, vai arī strādājot ar lietotiem segliem - ko nu kurš izvēlas. Vienīgais, kas šajā jautājumā ir svarīgs – zirga un jātnieka labsajūta.
Tātad – lietotus vai jaunus?
Šajā jautājumā viss ir atkarīgs no jātnieka/zirga īpašnieka budžeta. Es absolūti nepiekrītu tam, ka visiem zirgu īpašniekiem uzreiz jāpērk jauni segli par vairākiem tūkstošiem eiro, taču pērkot jaunus seglus ieguvumu noteikti ir visvairāk. Zirga slodze šajā gadījumā absolūti nebūs arguments naudas ekonomēšanai. Arī vienu reizi nedēļā ejot izjādē uz mežu, zirgs un jātnieks labāk jutīsies ar labiem un kvalitatīviem segliem.
Jauns ir jauns – jārēķinās ar to, ka praktiski visiem lietotiem segliem būs nepieciešami remontdarbi. Sāksim ar to, ka gandrīz visiem lietotiem segliem pēc to iegādes būtu jāmaina paneļu polsterējums, ja mēs tos salīdzinām ar jaunu seglu paneļu stāvokli. Pērkot lietotus seglus, tam jāpievērš īpaša vērība. Nebūtiski sīkumi, kā nolietotas vēderjostu siksnas vai kādas atirušas vīles skar praktiski jebkurus, vecus seglus. Lai gan to saremontēt ir viegli, īpašniekam jārēķinās ar papildus izdevumiem.
Nopietni “zemūdens akmeņi”, iegādājoties lietotus seglus, ir salauzti karkasi, šķībi, savērpti segli un saplaisājusi paneļu un sēdekļu āda. Vispareizāk seglus pirms pirkšanas būtu parādīt segliniekam, ja pircējam nav spēju noteikt slēptus defektus. Praksē esmu saskāries ar vairākiem gadījumiem, kad segli tiek man atrādīti tikai pēc pirkuma veikšanas un apskates laikā konstatēti defekti, kuru remonts vairākkārt pārsniedz pirkuma summu. Konsultējaties, pirms pērciet!
Lēti un jauni vai dārgi, bet lietoti?
Te uzreiz ar lieliem un sarkaniem burtiem gribu rakstīt – nepērciet tos jaunos seglus, kuri eBay un citos tirdzniecības portālos maksā pāris simtus eiro. Attaisnojumi nebūs arī bieži dzirdētās frāzes "es jāju ļoti maz" vai "man ir vecs zirdziņš". Šo seglu materiālu un salikšanas kvalitāte ir tik briesmīga, ka labāk ejiet ar savu zirgu pastaigāties pie rokas, kamēr sakrājat naudu citiem, nevis lieciet šādus seglus zirgam mugurā. Šķībi karkasi, nelīdzens un/vai ārkārtīgi ciets polsterējums, ādas kvalitāte, kas pielīdzināma kartonam – jums to nevajag, ticiet man. Reiz šāda tipa segliem mainot polsterējumu, seglu paneļa polsterējumā atradu pārīti kurpnieka naglu.
Domājiet līdzi - ir iemesls, kāpēc jauni segli maksā tik, cik tie maksā. Protams, ka daļu cenas veido arī vārds un mārketings, taču šādu seglu ražotāji veiksmīgi strādā vairākus gadu desmitus. Padomājiet, kāpēc. Iespējams, ir vērts apsvērt jaunu seglu iegādi no sintētiskā materiāla, taču laba ražotāja, piemēram, “Wintec”.
Vairāki “premium” seglu ražotāji piedāvā izgatavot seglus pēc zirga muguras izmēriem, un tas arī ir viens no lielākajiem ieguvumiem, pērkot jaunus seglus. Nereti nākas krietni pamocīties, mērot un izmēģinot jau desmitos seglus pēc kārtas un saprotot, ka arī šie zirgam neder.
Nemaksājiet daudz naudas par veciem, taču “brendīgiem” segliem. Nereti sludinājumos var atrast nolietotus, padsmit gadus vecus seglus par vairākiem simtiem eiro, augstā cena tiek pamatota ar ražotāja vārdu. Esmu remontējis seglus, kuriem vairs nav pie kā diegu pieķert, taču tie nopirkti tāpēc, ka esot “Stubben” – laba firma taču. Esiet objektīvi un meklējiet seglus labā stāvoklī un tikai pēc tam skatieties uz ražotāju, jo segli taču tiek pirkti jāšanai, nevis remontēšanai. Atkārtošos – ja nav pārliecības, jautājiet. Tas neko nemaksā, taču var aiztaupīt pamatīgas nepatikšanas un izdevumus.